Dnes si život užívám naplno, ale řadu let jsem zbytečně promarnila. Kéž by někdo před lety sepsal článek na téma jak začít měnit život k lepšímu, já si ho přečetla a uvedené tipy začala rovnou uvádět do praxe! To bych si ušetřila spoustu trápení.
Ke změně bych se odhodlala mnohem dřív, dala bych sbohem nespokojenosti a pocit prázdnoty by vystřídal vnitřní klid a vděčnost, že vše je tak, jak má být. Jsem přesvědčená, že uvedené tipy mohou posloužit třeba i vám, pokud si přejete něco ve svém životě změnit k lepšímu.
Proto posílám dál, co se mi osvědčilo, co funguje a budu tajně doufat, že se to někomu bude hodit.
Možná, že některá z vás má také pocit, že jí něco chybí, i když je neustále v jednomu kole, že plní jen požadavky a očekávání okolí, aby všichni kolem byli spokojení. Vnímá, že nevyužívá naplno svůj potenciál a ve skrytu duše jen doufá, že bude líp, že se něco změní, protože zatím nenašla dost odvahy změnit něco sama nebo neví jak začít.
Pokud to není váš případ, nemusíte ztrácet čas nad mými nevyžádanými radami. Pokud se vás to ale týká, tak vás možná následující řádky popostrčí a začnete se změnou toho, co vám zrovna nevyhovuje.
Vzdát se toho, na co jsme dobře zvyklí a začít dělat v životě něco jinak, nemusí být vůbec jednoduché.
Sama jsem si tím prošla, proto vím, že když je člověk v životě s něčím nespokojený, něco chce jinak, neznamená to, že se hned do změn vrhá a realizuje je. Zároveň jsem také ale poznala, jak sladká je odměna, když se člověk ke změně konečně odhodlá.
Nesmírně mě to posílilo, přineslo mi to spoustu nečekaných darů, o kterých jsem do té doby nevěděla.Taky jsem se naučila spoustu nových věcí.
Jak tedy začít měnit život k lepšímu?
Než na vás vybalím ty 4 tipy, mám potřebu ještě něco napsat. Pokusím se být co nejstručnější, ať vás neotrávím hned ze začátku.
Když jsem začala spoustu věcí ve svém životě měnit k lepšímu, tak jsem zjistila, že velice často tento proces změny doprovází obavy, strach z neznámého, pochyby a nejistota. Myslela jsem si, že tyto pocity zažívám jen já, že jsem asi nějaká přecitlivělá nebo co, ale dnes vím, že strach a nejistota bývá přirozenou součástí procesu změny, že to tak mají i jiní.
Hezky o tom psal Tomáš Baťa.
„Lidé se obávají neznáma. Jest pravda, že každé opuštění starého znamená nejistotu – skok do tmy. „
A ještě dál jeho citát pokračuje slovy.
„Avšak kdo chce pomoci sobě a jiným, musí opustit dobré, aby mohl vybojovat lepší. Nesmí držet pevně vrabce v hrsti jen proto, že je lepší než holub na střeše. Bez odvahy ke změně není zlepšení, a tak není ani blahobytu! „
Proto všechny zmiňované tipy se budou týkat toho, jak v sobě najít dostatek odvahy a jak si nejlépe poradit s nejistotou, strachem a pochybnostmi, když toužíme něco v životě změnit k lepšímu.
1. tip, který je při změně k lepšímu asi nejdůležitější
Nebudu dlouho chodit kolem horké kaše a rovnou vám ho prozradím.
Začít život měnit k lepšímu navzdory nejistotě.
Já sama jsem se odvážila ke změně až před sedmi lety. Pořád jsem změnu odkládala, až jsem se dostala do situace, kdy už jsem neviděla jinou možnost. V hloubi duše jsem jen toužila po změně, na kterou jsem si ale netroufla.
Až ve stavu obrovského stresového vypětí a psychického vyčerpání jsem si uvědomila, že je na čase si vybrat. Buď se nadále řídit v životě tím, co je považováno druhými, společností za správné, vhodné, normální a zároveň tak popírat svoje vlastní potřeby nebo být sama k sobě upřímná, postavit se za sebe a za to, jak chci životem jít já sama.

Od té doby, co jsem se v životě rozhodla pro změnu, jsem se přestala vymlouvat, vzala jsem zodpovědnost do vlastních rukou a začala jsem sama měnit k lepšímu to, co mi nevyhovuje. Můj život se kvalitativně proměnil. Pokud ve vás hlodá červíček zvědavosti, co konkrétně je u mě dnes jinak, můžete si přečíst můj příběh tady.
Díky mému rozhodnutí mám tak spoustu příležitostí pouštět se do změn, i když mám pochybnosti a strach. Odvážila jsem se
- ozvat se v práci, co bych potřebovala mít jinak,
- nesouhlasit s lékařkou ohledně termínu porodu,
- letět sama do Irska,
- vyzkoušet si živá vysílání.
Kolikrát to nebylo nic příjemného a strach mi dával pěkně zabrat, přesto jsem se ale nakonec odvážila. Dnes jsem za tyto zkušenosti vděčná. Každá z nich mě vždycky posílila. A zpětně to vidím, že je to mnohem větší zábava a dobrodružství, než přešlapovat na místě.
Co konkrétně pro změnu k lepšímu uděláte vy?
Asi je vám jasné, že čekat, až se něco stane, až za vás někdo něco rozhodne, udělá, stejně jako já, je řešení, kdy se zříkáte zodpovědnosti. Proto nečekejte, až
- padnete vyčerpáním,
- vyhoříte,
- nebudete moci dál,
- se něco stane.
Je možné danou situaci, která vám nevyhovuje, ve které nejste spokojené, začít měnit ještě dnes nebo v nejbližší době, jakmile se rozhodnete a odhodláte.
Odvažte se udělat něco jinak, začněte měnit to, s čím nejste spokojené rovnou, i když máte pochybnosti nebo se bojíte, že to nezvládnete. Nedovolte, aby vám právě strach a pocit nejistoty bránili v rozletu.
2. tip, díky kterému se ke změně spíše odhodláte
Z mojí vlastní zkušenosti jsem pochopila, že se strachem není potřeba bojovat a určitě nemá ani smysl ho ignorovat nebo potlačovat. Mně se osvědčilo vzít strach a veškeré pochybnosti na milost. Uvědomit si je, věnovat jim pozornost a prozkoumat je více do hloubky.
2. tip, který vám pomůže změnit život k lepšímu, zní:
Přijmout strach a všechny pochybnosti.
Úplně nejlepší bude, když je pozvete na kafe. (Ano, ty pochybnosti a strach. Čtete správně.)
Takové pozvání se totiž těžko odmítá. V příjemné atmosféře poklidné kavárny nebo klidně u vás doma si udělejte čas jen pro sebe a všechno to hezky se svým strachem proberte. Pokud jste to ještě niky nezkoušely, tak si představte, že si povídáte se svojí nejlepší kamarádkou.

Jak to přesně vypadá?
Ptám se sama sebe, čeho konkrétně se bojím, před čím, že mě ty obavy a pochybnosti vlastně chtějí chránit. Vyslechnu si všechny argumenty, a potom přednesu zase já svoje představy a plány. Tento dialog je vnitřní, probíhá v duchu. Někdy si to ale i sepíšu, ať to mám hezky černé na bílém. Káva pochopitelně nechybí nikdy.
Vypozorovala jsem, že když strach pozvu na kafe, tak už začíná ztrácet na své síle. Jako by byl rád, že ho beru vážně a nemá dál takovou urputnou potřebu přesvědčovat mě, že ty moje nápady jsou úplný nesmysl.
Když se mi podaří strach spacifikovat, tak mám na půl vyhráno. Mnohem snadněji se ke změně potom odhodlám. Už se nemám totiž na co vymlouvat, začne převládat zvědavost a chuť zkusit něco nového nebo něco dělat jinak.
3.tip, který vám může pomoci měnit život k lepšímu
Pokud stále sbíráte odvahu a ještě vám chybí to správné odhodlání ke změně, tak se seznamte s dalším tipem.
Inspirovat se od druhých i všude kolem sebe.
Čtěte a poslouchejte příběhy lidí, kteří se pro změnu ve svém životě už rozhodli a svoji zkušenost sdílí. Líbí se mi jak o životní změně a strachu otevřeně mluví například Marie Stará – zakladatelka Rodné hroudy.

Nejlepší inspirace od dětí
Jedinečnou inspiraci v procesu změny můžete načerpat také od nejmenších dětí. Já osobně obdivuji tu jejich neutuchající touhu pouštět se do akce zas a znova. To, jak s velkým nadšením objevují a zkoumají nové věci a situace.
Fascinuje mě, jak se do všeho vrhají bez velkých rozmyslů, s takovou velkou dávkou odvahy.
A přitom vůbec neřeší,
- jak při tom vypadají,
- co si o nich řeknou druzí,
- jestli to není trapné,
- nebo neprofesionální.
Čím konkrétně nás mohou inspirovat děti, když chceme měnit život k lepšímu?
Právě tím, že jdou do akce bez posuzování, hodnocení a předsudků, kolikrát i když mají strach. Proč bychom v tomto ohledu nemohly být jako ty děti? Co na tom, že už jsme velké holky – teda, pečující a starostlivé mámy?
I my si můžeme dovolit navzdory našemu strachu
- vykračovat do neznáma,
- zkoušet nové věci,
- dělat chyby a učit se z nich,
- zkoušet to jinak, nově, zas a znova.
Nemyslíte?
Příroda jako zdroj inspirace
Dalším úžasným zdrojem inspirace je příroda. Během roku se proměňuje příroda a společně s ní se mění i naše životní podmínky.
Pro mě je to jasný signál, že i příroda nám dává najevo, že život se stále mění, že není potřeba přešlapovat na místě a držet se stále toho, na co jsme zvyklí. Když vezmu v potaz, že jsme také součástí přírody, je pro mě jednodušší důvěřovat samotnému životu, se změnami počítat, nebránit se jim a jít jim dokonce naproti.
Inspirace na facebooku
Také můžete sledovat nějakou stránku na facebooku. I na moji fanpage Žijeme s dětmi naplno, můžete nějakou inspiraci načerpat. Sdílím tam jak svoje zkušenosti, tak další tipy, které fungují druhým.
4. tip, který oceníte, když toužíte v životě něco změnit
Také díky tomuto tipu můžete začít měnit svůj život k lepšímu.
Dopřát si podporu jakéhokoliv druhu.
Poohlédněte se ve svém okolí a najděte si někoho
- komu důvěřujete,
- kdo bude mít pro vás pochopení,
- kdo vás nebude odrazovat,
- s kým můžete sdílet vaše obavy, ale i přání.
Může to být váš partner, kamarádka, kolegyně nebo profesionální kouč, který vás na vaší cestě bude po určitý čas provázet.

Je možné, že právě ve svém okolí nikoho takového nemáte. V tom případě vás chci pozvat do uzavřené facebookové skupiny Spokojená máma, kde nabízím podporu a prostor k vzájemnému sdílení obav, pochybností, ale i dílčích úspěchů a radostí, které doprovází proces změny. Skupina je pro všechny, které chtějí být svým dětem tou nejlepší mámou pod sluncem. Ráda se tam s vámi potkám.
Pokud po změně opravdu toužíte, není co řešit. I když neznáte cestu, nevíte co se bude dít, rozhodně se do toho pusťte. Nemusíte se děsit, že všechno bude den ze dne jinak. Změna je proces dlouhodobý. Nebojte, budete mít dostatek času na to, aby se postupné změny ve vašem životě usadily.
Už víte, že nemusíte přešlapovat na místě, pro změnu se můžete rozhodnout ještě dnes. Nedovolte, aby vám strach a pocit nejistoty svázali ruce.
Ze srdce vám přeji, abyste se odvážily a začaly jste měnit svůj život k lepšímu a mohly jste si život užívat naplno, pokud už tomu tak dávno není.
Janča