Novoroční ani jiná předsevzetí si už nedávám. Brzy jsem se totiž vždycky vrátila do zaběhlých kolejích a vytoužené změny byly zase v nedohlednu. K tomu ještě navíc přibyl špatný pocit z toho, že jsem to nezvládla.
Nemáte to náhodou také tak? Ráda se s vámi podělím o 4 důležité kroky, které využívám, když chci v životě něco změnit a jsou mnohem efektivnější než novoroční předsevzetí.
Špatná zkušenost s předsevzetím
To víte, i já jsem se někdy přidala k zástupům těch, kteří si s příchodem Nového roku dávají novoroční předsevzetí. To moje se nejspíš týkalo hubnutí. Jenže díky slabé vůli mi to nikdy dlouho nevydrželo.
A s tímto přístupem jsem bojovala nejen na začátku roku, ale po celý rok. Slova od nového roku, od zítřka, od pondělí začnu, mi probleskla hlavou a ještě dlouho zněla v uších, už mnohokrát.
Možná i vy tuto mantru znáte a spolu s ní i spoustu špatných pocitů, které vás utvrzují o vaší neschopnosti. Já to tak měla do doby, než jsem se v životě rozhodla pro změnu a začala jsem důvěřovat životu. Můj příběh si můžete přečíst tady.
Od té doby se bez novoročního předsevzetí klidně obejdu. Nedovedu si ale představit přelom roku bez toho, že bych spřádala plány a stanovila si záměr pro nastávající rok. Možná právě proto se toho u mě od té doby docela hodně změnilo.
Co mi v procesu změny pomáhá a co funguje mnohem lépe než předsevzetí?
Zjistila jsem, že mnohem efektivnější než si dávat předsevzetí, jsou tyto 4 kroky. Můžete se nechat inspirovat nebo je rovnou vyzkoušet v praxi. Zajímalo by mě, jestli budou fungovat i vám.
1. důležitý krok
Vědět, co chci změnit a proč.
Mít jasno v tom, co chci, co si přeji, co by se mi líbilo a taky vědět, co mi nevyhovuje a co chci mít jinak, považuji za základ úspěchu.
Už pár let naslouchám sama sobě, všímám si, v čem je mi dobře, co mi nesedí, co mě štve, co bych potřebovala. Díky tomu mám přehled o tom, co chci změnit.
Pomocník při vyjasňování
Když si dělám plány na nový rok, tak využívám Mapu na cestu od Stáni Stiborové, autorky projektu Podnikání z pláže. Najdete ji přímo na blogu Stáni, v příspěvku Mapa na cestu rokem 2020, kde je zdarma ke stažení.
Ke mně si tato mapa našla cestu v roce 2016 a od té doby mi každý rok dělá milého společníka právě na přelomu roku při plánování a vyjasňování. Všechno mám hezky za ty roky sepsané v tomto oblíbeném deníčku.

Tato mapa na cestu se nemusí nutně pojit jen se začátkem roku, i když se to nabízí. Dá se využít kdykoliv během roku.
Já už s ní pracuji od listopadu, kdy začínám rekapitulovat, vyhodnocovat a ohlížet se zpátky, co se událo, jak jsem ten rok prožila. V adventu a během vánoc si dávám prostor na prozkoumání mých přání a v lednu se mi začíná krystalizovat jasná podoba toho, co a jak chci mít v dalším roce jinak.
Stáňa se ve zmiňovaném článku také rozepisuje o tom, jak tvoří vision boardy, aby svůj záměr co nejvíce podpořila. Já osobně tuto možnost nevyužívám.
Zjistila jsem ale, že je fajn mít neustále na očích, co je pro mě daný rok směrodatné a důležité. Proto jsem letos dala svému záměru také vizuální podobu. Nemůže se tak už přihodit, že v březnu budu horko těžko vzpomínat a v květnu si už vůbec nevybavím, co že jsem si to předsevzala.

Pokud nemůžete rozluštit, co jsem si to sepsala a lupa se vám hledat nechce, tak mrkněte na moji fanpage Žijeme s dětmi naplno, kde jsem v jednom příspěvku tento svůj záměr sdílela.
2. důležitý krok
Fázi ujasňování, snění a plánování mám moc ráda, ale je mi jasné, že vytoužené změny bych se v reálu nedočkala, pokud by zůstalo jen u toho snění. Proto je víc než jasné, že dalším důležitým krokem ke změně je odhodlání a akce.
Odhodlat se a vytrvat
Pravdou ale je, že ne vždycky se mi toho odhodlání dostává v takové míře, abych skutečně zvedla zadek ze židle a do akce se pustila. Trochu jsem si na to posvítila, abych prozkoumala co mě brzdí nebo co mi brání.
Přišla jsem na to, že to většinou bývá
- slabá vnitřní motivace,
- nevhodný čas, situace pro danou změnu,
- nedůvěra, pochybnosti,
- strach z neznámého, nepoznaného,
- pohodlnost,
- potřeba bezpečí.
Každý jeden bod by si zasloužil ještě více rozebrat, ale to není cílem tohoto článku. Pokud byste ale rádi zjistili k tématu víc, přečtěte si článek o tom, jak začít měnit život k lepšímu, kde najdete pár tipů jak získat dostatek odvahy a jak si nejlépe poradit s nejistotou, strachem a pochybnostmi, když chcete v životě něco změnit.

Ke změně se snáz odhodláme, pokud je naše vnitřní motivace dostatečně silná, jsme na změnu připraveni, dozrál ten správný čas a jsme také ochotni začít věci dělat jinak, začít měnit postoje, chování, reakce, začít vytvářet nové návyky, učit se, jsme ochotni vzdát se zaběhlého, známého a také jsme připraveni čelit určité nejistotě, která může být součástí změny.
3. důležitý krok
Také tento další krok má v procesu změny své nezastupitelné místo, protože překážky se vyskytují snad vždycky. Nevím, jakou zkušenost máte vy, ale mně se zdá, že nikdy není nic jen tak.
Připravit se na překážky.
Zjistila jsem, že je fajn při procesu změny počítat s překážkami. Trochu se na ně připravit nebo se jich alespoň nezaleknout. Když vím, že překážky určitě přijdou, nejsem tolik zaskočená. Mně toto vědomí pomáhá lépe překážky ustát a setrvat na cestě.
Někdy totiž změny probíhají poměrně dlouho (na můj vkus) a překážek přichází víc než dost. Zdá se mi, jako by byly takovým testem, jestli to myslím vážně, jestli je pro mě ta daná změna opravdu důležitá. Dochází na lámání chleba. Tady se ukáže, nakolik je moje vnitřní motivace silná, jestli o tu změnu fakt stojím.
Zajímá vás, jestli se mi daří všechny překážky překonávat?
Všechny určitě nedávám. Občas se změnami končím a vracím se do starých zajetých kolejí. Jo, jo, stává se, že moje prvotní nadšení a elán vyprchají nebo nemám dostatečně silnou vůli, někdy mě zase převálcuje strach a pochybnosti.
Ale jsou samozřejmě i takové překážky, se kterými se popasuji. Zpětně potom vidím, že mě posílily, něčemu potřebnému naučily a dokonce i v jistém směru obohatily. Proto je začínám mít docela v oblibě.
Pomocník při zdolávání překážek
Prozradím vám jednoho oblíbeného pomocníka, který mi při zdolávání překážek a v tom, abych se na zvolené cestě udržela, skvěle podporuje.
Není to žádná zázračná pilulka, kouzelný proutek ani přítel na telefonu. Není to nikdo jiný než moje vlídné, shovívavé, laskavé já. To má totiž pochopení pro moje slabosti, selhání, chyby a všemožné nedokonalosti, které právě v těžkých chvílích hezky vyplouvají na povrch.
Je k nezaplacení, hlavně v krizových okamžicích. Dnes na něho nedám dopustit a hýčkám si ho. Dřív jsem ho ke slovu vůbec nepouštěla, veškerý prostor si zabral totiž můj vnitřní kritik, soudce a „výčitkář“. Ti se hlásili o slovo velmi často, nejen ve chvílích, kdy jsem porušila předsevzetí. To se mi jen stěží dařilo něco měnit.
Proto jsem vděčná, že mi moje vlídné já dnes pomáhá nejen při zdolávání překážek, ale i v jiných oblastech života. Jsem s ním maximálně spokojená, dokáže mě podržet v mnoha situacích.
4. důležitý krok
Věřit, že změna je možná.
To, že nedává žádný smysl pouštět se do změny, když nevěřím, že je změna možná, jsem si vůbec dlouho neuvědomovala. Dnes mi to přijde jako samozřejmost, ale došlo mi to teprve až před pěti lety, kdy jsme řešili s nejstarším synem nějaký problém ve škole. Když jsem si připravovala argumenty, v materiálech jedné pedagogicko-psychologické poradny jsem objevila krásné motto, které mi otevřelo oči.

Od té doby si tuto větu vždycky připomínám, když toužím něco ve svém životě změnit. Ptám se sama sebe, jestli věřím, že je změna v daném směru možná. Pokud ne, tak dávám od toho ruce pryč a neplýtvám zbytečně energií.
Tyto 4 důležité kroky na cestě ke změně jsou mnohem efektivnější než samotné předsevzetí. Díky nim se toho dá hodně změnit. Bez nich se změny dost těžko realizují.
Jsem zvědavá, co se u mě změní tento rok. A taky mě zajímá, jak to máte s předsevzetím a se změnami vy. Můžete se o svoji zkušenost podělit v komentářích nebo se přidat do uzavřené skupiny na facebooku Spokojená máma, kde je prostor ke vzájemnému sdílení všeho, co nám funguje a pomáhá užívat si naše mateřství, ale také co nám brání na cestě k větší spokojenosti.
Nevím, jestli rok 2020 je změnám více nakloněn než jiné roky, ani nevím, jestli nám budou přát hvězdy, čísla nebo bude vhodné postavení planet. Ze své zkušenosti jen vím, že pokud mi něco nevyhovuje, jsem z něčím nespokojená, můžu to změnit. A když nijak nemůžu ovlivnit určité události, situace a životní podmínky, tak mám možnost změnit k nim svůj postoj, aby to bylo pro mě O.K..
To samé přeji také vám. Ať se vám daří měnit to, co vám nevyhovuje, co potřebujete mít jinak, abyste byly spokojené a usměvavé mámy, které si umí vychutnávat život naplno.
Janča