adventní kalendář na poslední chvíli pro děti

Adventní kalendář na poslední chvíli

Pokud letos nestíháte, nevíte kam dřív skočit a už vám nezbývá čas vytvořit adventní kalendář pro děti, jak jste měla původně v plánu, tak vám možná přijde vhod tato inspirace. Vím totiž, že i na poslední chvíli se dá vytvořit úžasný adventní kalendář, který budou vaše děti milovat.

Je sice pravda, že takto pojatý adventní kalendář je trochu netradiční, ale svůj účel každopádně plní. I když je „šitý horkou jehlou“ a není dokonalý, dokáže u nás vykouzlit krásnou předvánoční atmosféru.

Navíc má i vedlejší efekt pro mě samotnou. Dobu adventní už neprožívám s výčitkami, že jsem nestihla, co jsem měla v plánu. Umlčela jsem tak vnitřního kritika, který mě přesvědčoval, že jsem neschopná, protože jsem zase nepřipravila žádný z těch úžasných adventních kalendářů, co jsem si prohlížela na Pinterestu.

Jsem spokojená, že jsem nepodlehla všudepřítomnému shonu a nesáhla jsem po papírovém kalendáři s nevalnou čokoládou.

Jak tedy vznikal náš akční adventní kalendář?

Když se začala stávat tradice z toho, že nestíhám vytvořit a přichystat dětem kalendář podle svých představ, rozhodla jsem se pro změnu.Tradice sice ráda mám, ale zrovna tato mi připomínala, že se poddávám tlaku okolí a vzdávám se toho, co bych opravdu chtěla.

Proto jsem k tomu přistoupila jinak. Začala jsem tvořit na poslední chvíli. Improvizovala jsem. Vznikl tak akční adventní kalendář, který jsem dolaďovala za pochodu.

Pro velký úspěch jsme takovou formu adventního kalendáře zopakovali i další rok. A ani letos se bez něj neobejdeme. Kluci si ho oblíbili a žádají si ho stále, i když jsem si myslela, že v pubertě jim takové věci budou šum a fuk.

Letos to bude pro mě ještě větší výzva. Budu ho připravovat pro 2 puberťáky a jednoho malého ročního prcka. Sama jsem na sebe zvědavá.

Vy ale určitě hoříte nedočkavostí, co se na tom těm dětem tak líbilo, že?

Hned vám to prozradím. Vysvětlím vám, jak od té doby k přípravě adventního kalendáře přistupuji, protože správný přístup je alfou a omegou zaručeného úspěchu.

Já vycházím z toho

 • kolik mám ten den času,
 • co mám doma zrovna po ruce,
 • co mají kluci rádi,
 • jaké máme v plánu aktivity.

A jak náš adventní kalendář vypadá konkrétně?

Tak ten letošní teprve bude průběžně vznikat v adventu. Zatím jen dávám na hromadu, co k tomu budu potřebovat.

potřeby na adventní kalendář, barevné papíry, balíčky, provázek

Podělím se s vámi o to, jak vypadal adventní kalendář v roce 2017.

Pár fotek z toho roku najdete i na fanpage Žijeme s dětmi naplno.

Doma jsem měla papírové sáčky (na svačiny). Ty jsem použila na balíčky, do kterých jsem dávala nějaké to malé „překvapení“. Samozřejmě, že jsem balíčky neměla všechny připravené dopředu. To jsem nestíhala.

Protože kalendář vznikal průběžně, tak to ale vůbec nevadilo. Naopak, našla jsem na tom i výhody. Použila jsem stejné sáčky víckrát, a tak jsme neměli takovou velkou spotřebu.

Stihla jsem nachystat balíčky na první 3 dny, přichystat barevné papíry, ze kterých jsem vystříhala srdíčka na ozdobení balíčků a dřevěné kolíčky. Taky jsem ještě zvládla nastříhat papíry, na které jsem potom psala úkoly. To byla asi největší časová investice. (Nebylo to ale déle jak půl hodiny.)

Protože jsem na začátku prosince neměla všechno připravené, tak jsem to vymyslela tak, že jsem (skoro) každý den schovávala lístečky s úkoly i balíčky, a kluci je potom hledali. Díky tomu adventní kalendář získal akční náboj, a to nejen pro kluky.

Asi tak v druhé půli adventu už jsem totiž nevěděla, kam bych ty balíčky ještě strčila. Musela jsem se přinutit k větší vynalézavosti. Podle toho, jak byli kluci nadšení, se mi to ale nejspíš povedlo.

Jaké úkoly kluci v adventu plnili?

Prozíravě jsem zařazovala takové úkoly, které stejně v době adventní společně děláme.

Tak pro vaši představu třeba tyto:

 • psali dopis Ježíškovi (jako každý rok),
 • vyráběli vánoční pohlednice (jako každý rok),
 • pomáhali s pečením,
 • uklízeli a zdobili si pokojíčky.

Nebo jsem jim vybírala úkoly podle toho, s čím jsem potřebovala aktuálně pomoci.

 • Dosypávali slunečnici do krmítka.
 • Nosili seno do lesa srnkám.
 • Odhazovali sníh (když napadl).
 • Napouštěli plnou vanu vody kaprovi.
papírová krabice s úkoly na adventní kalendář

Jaké úkoly si vymyslíte, je jen na vás. Každé dítě je jiné, proto přizpůsobte úkoly věku vašeho dítěte, jeho možnostem i zájmům. Vy znáte vaše děti nejlépe, proto věřím, že přijdete na to, jak si dobu adventní s dětmi co nejvíce zpříjemnit.

A taky se mi vyplatilo lístečky s úkoly schovat na další rok(y). Dá se tím ušetřit spousta času.

Co jsem dávala do balíčků?

Zase to bylo různé. První den dostali každý deníček. Chtěla jsem totiž, aby si něco i zapisovali. Měla jsem v plánu přimět je i k „hlubšímu“ zamyšlení – třeba nad smyslem vánoc apod., ale to se u nás moc neujalo. Věřím ale, že určitě se najdou děti, které to uvítají. Možná, že zrovna ty vaše.

V dalších balíčcích se objevovaly:

 • nějaké ty dobroty – co jsem ten den koupila v obchodě,
 • nějaké ty dobroty – co jsem den před tím upekla (muffin, perník…),
 • nějaké ty drobnosti – co se hodí do školy (tužka, guma a spol.),
 • nějaké ty drobnosti – co potěší (plováček, pingpongový míček).

Co je ještě dobré vědět?

Pokud ještě váháte, jestli má pro vás z časových důvodů vůbec smysl pustit se do něčeho podobného, potom možná oceníte následující řádky.

Nic není potřeba hrotit. Z vlastní zkušenosti vím, že se vůbec nic nestalo,

 • když jsem někdy nezvládla zabalit a schovat balíčky,
 • když mě zrovna nenapadal žádný úkol a kluci byli bez úkolu,
 • když místo balíčku našli „jen vzkaz od mámy“ u svačiny,
 • když od Mikuláše dostali nakonec i ten papírový kalendář s čokoládou.

I ten jsem si nakonec oblíbila a už „mu nemám nic za zlé“. Plastovou formu totiž používám na vytváření krásných vánočních dekorací ze sádry. Těmi potom zdobím adventní věnec i věnec na dveře. Ve finále, mnou zavrhovaný papírový kalendář dokáže uspokojit jak mlsné jazýčky, tak potěšit nejedno oko těch, kteří k nám zavítají na návštěvu.

Takže, za žádných okolností není třeba věšet hlavu. Není důležitá forma ani obsah adventního kalendáře, ani to jestli je s láskou vyroben nebo koupen. Osobně bych i já letos nejraději jeden úžasný koupila.

Ať už zvolíte cokoliv, ze srdce vám přeji, abyste si s dětmi užily nejen dobu adventní, ale také vánoce a samozřejmě i celý nový rok.

A pokud máte nějaký tip na super adventní kalendář, sem s ním. Pište do komentářů nebo na jana.vyvleckova@centrum.cz.

Krásný advent vám přeje

Janča

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.