Tak trochu jiné podzimní tvoření s malými dětmi

Původně jsem zamýšlela sepsat pár tipů, co s dětmi na podzim tvořit. Vloni jsem dokonce dala dohromady takový plán podzimních aktivit na A4 . Jenže té podzimní inspirace je všude tolik, že jsem to přehodnotila a pojala to celé trošku jinak. Podělím se s vámi o to, co nás na podzimním tvoření nejvíc baví.

Možná také zrovna vaše děti nebo vy nemáte chuť tisknout listy, na ježky a zvířátka z kaštanů si zrovna nepotrpíte nebo nemáte čas. Myslím, že to vůbec nevadí, že i tak se dá s dětmi prožít krásný podzim.

Naše podzimní tvoření začíná venku

Podzim je přímo stvořený pro milovníky přírody jako jsme my. Proto naše tvoření začíná právě venku, v přírodě. Zatím sice převažuje jen čerpání inspirace, ale občas se pustíme i do nějakého rychlého landartu.

Podzimní příroda je tak okouzlující, že nestačíme nasávat všemi smysly všechnu tu krásu. Venku trávíme co nejvíc času, protože nás to baví a potřebujeme to zkrátka k životu. Zážitky se potom zpracovávají při samotném tvoření.

Jako třeba, když jsme před domem na záhonu pozorovali jednoho dne včelky a motýly. Měli jsme potom o zábavu postaráno, jak začalo venku pršet.

Podzimní tvoření s malými dětmi inspirováno pravěkem

Protože se silně ozývají lovci a sběrači v nás, tak se z venku vracíme s plnými kapsami, napěchovanými košíky. Snášíme, co nám zrovna padne do oka nebo na co cestou narazíme. Přiznávám, že občas vyrážíme i cíleně, třeba zrovna výpravu na jeřabiny jsem plánovala už koncem léta.

Z šípků se toho dá vytvářet opravdu hodně. Já jsem zvolila pro tentokrát jen jednoduchou techniku nalepování. Samozřejmě, že výběr motivu určují děti. U nás vyhrál traktor, ale já jsem si svoje oblíbené srdíčko taky prosadila. Mnohem větší ohlas ale sklidilo nakládání a převážení šípků a žaludů. Super krmení pro naše plyšové kravičky.

Šípky i jeřabiny jsou samy o sobě hodně výrazné a vybízí k tomu, aby se využívaly při všech možných dekoracích. Už pár let je ráda využívám jak na podzim, tak i v době adventní a vánoční. Nesmí prostře chybět, stejně jako věnec na dveře nebo adventní kalendář, který kolikrát stíhám až na poslední chvíli.

Podzimní tvoření přeje také rozvoji senzomotorických dovedností

K podzimu patří i déšť, mlhy, vítr a nevlídno. To ale malým průzkumníkům nebrání v tom, aby vyráželi ven a poznávali svět. Potřeba na všechno si sáhnout je prostě silnější.

Některé děti přitahují kaluže, bláto a voda jako magnet. I když my jejich nadšení nesdílíme a přijde nám to spíš odporné, tato touha je pro ně vlastně přirozená, jak o tom píšu víc v článku 4 +1 krok, díky kterým si senzomotorické období užijete stejně jako vaše nejmenší děti.

I bláto, voda, listy nebo tráva, mech, klacíky, kamínky a šišky se dají venku nádherně využít na tvoření.

  • zdobení kaluží listím
  • skákání do kaluží
  • roztírání bahna prstem nebo klacíkem
  • čabrání ve vodě
  • otisky mokré ručky

To vše se dá započítat do podzimních aktivit, které si děti umí užít naplno, když jim k tomu dáme zelenou.

Domácí tvoření s malými umělci

Právě náš Tom kaluže miluje, stejně tak jako prstové barvy. Když jsme doma a chci jít cíleně něco vytvářet, většinou stejně od svého původního záměru opouštím a skončíme právě u prstovek.

To jeho nadšení je tak nakažlivé, že mi nedělá problém své plány pozměnit a nechávám mu volné ruce pro vlastní tvorbu.

Mohl by patlat a roztírat barvy den co den. Musím ho krotit. Nejen, že barvy rychle mizí, ale jako starší osoba vím, že je také spousta dalších aktivit, které můžeme na podzim podnikat.

V tomto směru je pro mě velkou inspirací Radka Rubešová, která vede rodiče k tomu, aby s dětmi zažívali při tvoření radost, objevili kouzlo improvizace a nechali se vést přítomným okamžikem.

Když je nás kolem stolu víc, tak se pouštíme i do větších akcí. Starší děti už toho zvládnou hodně, a ti menší se od nich zase hezky učí. Baví mě pozorovat ten mumraj a samotný proces.

Tady jsme zrovna vyráběli duchy a strašidýlka na Halloween.

Podzim v kuchyni

Je jasné, že všechna úroda, co se na podzim sklidí, se musí nějakým způsobem zpracovat. Proto čas, který trávíme společně v kuchyni, je delší. Ještě, že mám takového skvělého pomocníka.

I v kuchyni mohou přece vznikat úžasná umělecká díla. Třeba takový voňavý jablečný koláč, dýňová polévka nebo jiné dobroty. Můj malý asistent navíc při tom kuchtění procvičuje všechno možné, co se mu v životě sejde:

  • přelévání,
  • nabírání,
  • míchání,
  • krájení
  • a přisypávání koření.

Tvoření s pohádkou

Už, už jsem chtěla tento článek ukončit. Zazvonil by zvonec a podzimnímu tvoření by byl konec. Jenže, to bych vám nenapsala úplně všechno. Protože u nás se v podzimním čase s oblibou vracíme k pohádkám. Když je venku pochmurno, zalezeme do pelíšku a přizveme si na návštěvu pohádkové bytosti.

Některé pohádky se u nás zabydlí na delší čas. Jako třeba ta O veliké řepě, která je mimochodem na podzim aktuální a krásně nám tematicky zapadá.

Tom si jí oblíbil natolik, že jsem se dokopala k tomu, abych ji i ztvárnila a jeho zážitek se ještě o něco víc prohloubil.

Letošní rok je celý trochu vzhůru nohama, musíme se den ze dne přizpůsobovat nejrůznějším opatřením. Jsme nuceni improvizovat a měnit naše plány.

Ani na podzim tedy „nejedeme podle plánu“. Když se tak ale mrknu na ten checklist podzimních aktivit, co jsem vytvořila vloni, tak máme zčásti splněno.

Prošvihli jsme sice kaštany, kultury si moc neužijeme, hříbky se nám také obloukem vyhýbají, ostružiny kvůli suchu hodně seschly, ale i tak si toto období užíváme naplno. Sledujte moji fanpage Žijme s dětmi naplno a budete vědět o všem, co se u nás šustne nebo se přidejte do uzavřené skupiny Žijeme s dětmi naplno – inspirace a podpora pro maminky s dětmi. Tam můžete rovnou čerpat další inspiraci a taky sdílet s ostatními zase vaše nápady.

Užívejte si s dětmi podzimu plnými doušky!

Ze srdce vám přeju, ať při společných chvilkách s dětmi zažíváte co nejvíce radosti.

Krásný zbytek podzimu!

Janča

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.