hratky-s-ůosto,

Jak vám hrátky s listím mohou zpříjemnit společné chvíle s dětmi

Nevěřila bych, že i obyčejné hrátky s listím nám mohou zpříjemnit společné chvíle, ale díky dětem jsem zjistila, že to možné je.

Pokud potřebujete nabourat stereotyp, který se usadil do vašeho života při každodenní péči o děti nebo jen hledáte inspiraci jak využít čas s dětmi tak, aby to bavilo vás i děti, můžete se nechat inspirovat.

Ráda se s vámi podělím o to, jak listy využíváme při hraní i tvoření, které hrátky s listím si oblíbil syn, i co mám v oblibě zase já a nenápadně si přitom vybírejte, které z nich by mohly těšit zase vás, které by mohly zpříjemnit společné chvíle vám.

venkovni-hratky-s-listim

Venkovní hrátky s listím

Naše hrátky s listím obvykle začínají a končí venku, pochopitelně. V lese máme listí, kolik si jen můžeme přát.

Mezi TOP aktivity patří kochání se a hrátky v listí – válení, rozhazování, rozvážení, hrabání…

Já si nemůžu nechat ujít tu velkolepou barevnou show a mám dojem, že to musím dopřát i parťákovi. Vnímat všechny ty pestré barvy listů, nasávat tu vůni, zaznamenávat všechny zvuky, když se brouzdáme listím.

Kdyby bylo na mě, zůstala bych celý podzim jen u této jediné aktivity, která je mi nejmilejší.

Jenže to by mi u parťáka neprošlo. Ten pořád musí něco zkoumat, objevovat a nic nenechá bez povšimnutí. Proto k mému nejoblíbenějšímu podzimnímu kochání přibývají další aktivity, které má v oblibě zase on.

Jednoduché hrátky s listím

SAMOSBĚR LISTÍ

Když už jsme venku, tak se nejen kocháme, ale pořád něco sbíráme. Pochopitelně, že na podzim si taháme z procházek listy.

S nasbíraným listím je ve hře spousta možností. Záleží na věku dítěte, na tom, o co zrovna jeví zájem a co má rádo.

Inspirace je všude dost. Mně ale přijde důležité vybrat si to, co bude bavit vás i vaše dítě.

Třeba mě ke sbírání lístků vůbec nemusí nikdo nutit, spíš se musím krotit, abych z našeho domu neudělala listové doupě. Díky této moji sběračské vášni máme ale dostatek materiálu k hraní a tvoření.

Parťák je pro změnu zase vášnivý převozník. Listy mu tak slouží jako skvělý náklad, který je lehounký a skladný. Listy převáží venku i doma, v kolečkách nebo na vlečkách.

PŘEVOZ LISTÍ


HLEDÁNÍ NEJ LÍSTKU

Další naší oblíbenou aktivitou, která patří k těm jednoduchým, je hledání NEJ lístku.

Vyzkoušejte! Možná bude bavit i vás.

Nasbírejte a nanoste na hromadu listy všeho druhu nebo rovnou jen hledáte ten NEJ…

nejbarevnější a nejošklivější,
nejkulatější a nejzubatější,
nejchlupatější a nejhladší

Nejlepší bude, když si sami zvolíte svoje NEJ a pustíte se do hledání pokladů.

Z hromady listí si potom mohou děti tvořit různé obrazce, mandaly nebo různě dlouhé řady

  • seřadit listy od největší po nejmenší,
  • seřadit od nejsvětlejší barvy po nejtmavší,
  • třídit listy podle druhu.

Oblíbené hrátky s listy a vodou

Tam kde je voda, tam je i život – tam to všechno ožívá. Proto občas naše hrátky oživí i vodní prvek. Navíc parťák vodu miluje, tak není co řešit.

Mám vyzkoušené, že troška vody v misce a pár lístků děti na chvíli zabaví. Dokonce se i stává, že se ta chvíle protáhne, a já si zatím stihnu vypít kávu. Co víc si přát? Spokojenost na obou stranách.

Když jsem jednou nalila trošku vody do misky a do džbánku, bylo o zábavu postaráno. Parťák začal mokré lístky lepit na okno, a já tak měla asi hodinku klid. Potom jsme společně všechno vytřeli a bylo.

Venku zase s velkou chutí lístky polévá a míchá ty nejlepší podzimní lektvary. Je těžké odmítnout pozvání na drink. I když mi kolikrát skřípe písek mezi zubama, barman je vždycky potěšen, když alespoň ochutnám.


Ta pravá zábava ale přichází po dešti. Kaluže, listy a děti – to je přímo magická kombinace.

Čas od času dám svolení k bližšímu prozkoumání odpudivého blátivého terénu i já. Když ale zrovna nejsem ve formě, dovolím jen ty decentnější akce jako je:

házení lístků do kaluží,
vytahování lístků z kaluží,
zašlapávání lístků do kaluží,

Jinými slovy, respektuji potřeby dítěte, ale beru ohled také na svoje rozpoložení a okolnosti.

Řídím se totiž heslem SPOKOJENOST NADE VŠE. Aby to ale fungovalo oboustranně, je dobré mít na paměti pár principů, které k tomu přispívají. Sepsala jsem je v článku 4 +1 krok, díky kterým si senzomotorické období užijete stejně jako vaše nejmenší děti, tak pokud by vás zajímalo, mrkněte tam.


Hrátky s listy a nůžkami

Vzhledem k tomu, že parťák má momentálně zájem o nůžky, tak využíváme i listy. Odstřihávání stonků se mu líbí. Na jedno cvaknutí má hotovo.

Posílen radostí z úspěchu se potom s odhodláním vrhá do stříhání všeho možného i nemožného, všude možně, doma i venku.

Rád odstřihává lístky, květinky nebo traviny, které mu padnou do oka při našich oblíbených procházkách.

Od stříhání už není daleko k lepení. Proto lepíme odstřižky jen tak, nebo do tvaru listu. Koupila jsem také nůžky ozdobné, které udělají zajímavý efekt. Ať to stříhání stojí za to!


Ozdobné hrátky s listy

Další mojí vášní je dekorování, proto také listy se mi občas hodí i pro tuto moji aktivitu.

Na fotkách můžete vidět už vystřižené listové panáčky, lipové sluníčko a srdíčka, které jsme vytvořili společně s parťákem, a které jsem použila jako dekoraci na věneček hned poté, co si postavičky a další propriety odehrály svoje kratičké divadelní představení.

Taky jsem přišla na to, že zatímco si parťák hraje s lístky, já můžu relaxovat u antistresového zdobení. Tečky a čárky zvládnu, tak když mám chuť, chopím se bílého nebo černého fixu a jdu se hodit do klidu.


Tiskařské hrátky s listím

Původně jsem si myslela, že se k tisku letos ani nedostaneme. Užila jsem si obtisky listů dost ve výtvarce na základce, proto se mi ani do této staré klasiky nechtělo. Jenže potom jsem narazila na on-line dílnu Jany Podzemné, která pořádala podzimní tiskařský kurz (tiskem z koláže), a já jsem změnila názor.

Jana mě pro tisk úplně nadchla. Dokonce jsem se pustila do výroby matricí k tisku.

Moje nadšení ale nesdílel parťák. Ten raději roztíral připravené barvy k tisku bagrem.

Neodradilo mě to od dalšího tvoření. Právě naopak. Hned mi začalo vrtat hlavou, jak příště zakomponovat do našeho společného tvoření bagr, aby to prcka víc bavilo. Zaujetí pro věc a nadšení při samotném procesu je pro mě důležitější než samotný výsledek.

Ještě vám chci ukázat jednu „tiskařskou techniku“, která opět neměla u parťáka velký ohlas.

Možná, že vaše dítko ale ťupkání tyčinkami zrovna nadchne.


Tak už to někdy bývá. Ne všechny naše představy a dobré úmysly jsou přijaty.

Ani vy se nenechejte odradit tím, když něco vaše dítě nepřijme a hledejte jiné způsoby. Zaměřte se na to, co ho baví, co má rádo a od toho se odpíchněte.

Nebo můžete mrknout na to, co jsme dělali s parťákem vloni na podzim my. Sepsala jsem to v článku Tak trochu jiné podzimní tvoření.

Výtvarné hrátky s listím

Když už jsem vzala listy na milost, zjistila jsem, že se z nich toho dá dělat opravdu hodně, jak venku, tak doma. Při tisku jsem si vzpomněla ještě na frotáž. Listy jsou k tomu úplně stvořené. Líbí se mi, jak nádherně vynikne jejich struktura, a že zanechají svůj otisk než se odeberou do věčných lovišť.

Dají se domalovat, dotvářet nebo dokreslovat podle libosti. Starší děti je zvládnou i vystřihnout a vytvořit z nich řetěz nebo jen tak nalepit na zeď nebo do okna.

Pochopitelně, že při tvoření se nemusí vždycky využívat jen listy. Někdy stačí nechat se jen listy inspirovat nebo si listy vytvořit z jiných materiálů, jako my v případě, kdy jsme vytvářeli náš MEGA LIST.

To nám stačil jen velký formát tvrdého papíru, voskovky a vodovky.

Parťák mega list nevytvářel, jen si čmáral voskovkama. Jeho výtvor jsem ale využila později při výrobě lampionu.

V další fázi jsem nakreslila na jeho výkres obrysy listů a začala jsem je vystřihovat. To ho opět nalákalo a přidal se ke mě. Vystřižené listy začal skládal zpátky.

Neplánovaně jsme poskládali puzzle, a potom jsme si ještě zahráli mini schovávanou, když zakrýval oříšky papírovými listy.


Spontánní akce máme nejraději

Podobně tomu bylo, když se u nás jednoho dne objevil pošťák a přivezl balík. Obří krabice nám tak skvěle posloužila při výrobě „podzimního panelu“.

Na krabici jsme lepili ruličky a další podzimní propriety jako třeba listy. Parťák si procvičil lepení tavnou pistolí, oboustrannou lepící páskou, lepení na suchý zip i lepení tyčinkou.

Najednou jsme měli o zábavu postaráno na celé dopoledne ( a ne jedno).


Listy na lucerničky

K podzimu patří svíčky, lucerničky a listy. Spolu jim to navíc sluší a umí dotvořit krásnou podzimní atmosféru. Proto motiv listů nebo samotné listy nesmí chybět ani na lucerničkách.


Bez nich by podzim nebyl podzimem.

Jestli jste dočetli až sem, máte teď jasnější představu o tom, které aktivity a hrátky s listím zpříjemňují společné chvíle nám a

možná se vám také už při čtení vyjasnilo, co by z uvedených aktivit mohlo bavit zase vás a vaše děti nebo naopak už víte, co rozhodně není váš šálek kávy.

Sledujte moji fanpage Žijeme s dětmi naplno a budete v obraze, co aktuálně připravuji nebo můžete přijít načerpat inspiraci do uzavřené skupinky Žijeme s dětmi naplno – inspirace a podpora pro maminky s dětmi

To, co budete se svými dětmi podnikat, je jen na vás. Vybírejte takové aktivity, které vám oběma přinesou co nejvíc radosti. Zařazujte to, co vás baví, co máte rádi. Vnímejte svoje potřeby a také momentální potřeby dítěte. Dopřávejte si spoustu společných chvilek, na které budete rádi vzpomínat a které vás budou těšit.

Užívejte podzimu naplno

Vašim společným hrátkám s listím zdar!

Janča

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.